Κοινοποίηση

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ έκανε ρεκόρ παραγωγικότητας για εφέτος με 40 πόντους (19 στην πρώτη περίοδο), έγινε ο 51ος παίκτης στην ιστορία του NBA που ξεπερνά τους 20.000 πόντους και οι Μπακς επικράτησαν των Σπερς στο Μιλγουόκι με 132-119.

Αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη για τα «ελάφια», που βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 20-7. Αντίθετα, το Σαν Αντόνιο, που έπαιξε χωρίς τον Βίκτορ Γουεμπανγιάμα (δεξί αστράγαλος), έχασε το 20ο από τα τελευταία 21 παιχνίδια και έπεσε στο 4-22.

Ο Μπακς μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο ημίχρονο και με 24 στην τρίτη περίοδο, καθώς οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το ματς με 1/13 σουτ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ατομικό ρεκόρ με 16 ασίστ, ενώ είχε επίσης 11 πόντους (4/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/6 βολές), 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε σχεδόν 34 λεπτά συμμετοχής. Από εκεί και πέρα ο Μπόμπι Πόρτις είχε 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 17 πόντους πρόσθεσε ο Κρις Μίντλετον.

Η πρόταση γάμου

Ωστόσο, την παράσταση έκλεψε ένα ζευγάρι, καθώς άνδρας έκανε πρόταση γάμου στη σύντροφό του μπροστά στα μάτια του Γιάννη Αντετοκούνμπο κατά την ανάπαυλα του ημιχρόνου.