![fssf.jpg](https://i0.wp.com/kastoriafm.gr/wp-content/uploads/2024/03/fssf.jpg?resize=696%2C464&ssl=1)
Κρούσμα μηνιγγίτιδας εντοπίστηκε σε Λύκειο της Καλαμάτας με τον μαθητή να νοσηλεύεται στο Νοσοκομείο της περιοχής.
Το κρούσμα επιβεβαιώθηκε την Παρασκευή 8 Μαρτίου με εργαστηριακές εξετάσεις και αμέσως ειδοποιήθηκαν η διεύθυνση του σχολείου, ο διευθυντής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και ο δήμος Καλαμάτας, σύμφωνα με το messinialive.gr.
Για το περιστατικό ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Παιδείας, Γιώργος Φάβας ενημέρωσε το Κέντρο Υγείας Καλαμάτας ενώ ενημερώθηκε και ο υγειονομικός υπεύθυνος της Περιφέρειας Πελοποννήσου, οι οποίοι φάνηκαν καθησυχαστικοί, καθώς πρόκειται για ένα μεμονωμένο κρούσμα, που αντιμετωπίστηκε στο νοσοκομείο με την προβλεπόμενη αγωγή.
Ο μαθητής είναι υπό παρακολούθηση και δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.