Κοινοποίηση

Η συμμετοχή της Χριστίνας Μπούρμπου και της Μαρίας Κυρίδου στον τελικό της δίκωπου γυναικών στην κωπηλασία ξεχωρίζει απ’ τις ελληνικές παρουσίες στην αυριανή (Πέμπτη, 29/07) 7η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Στη κωπηλασία επίσης, η Αννέτα Κυρίδου και ο Στέφανος Ντούσκος θα προσπαθήσουν να προκριθούν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους.

Στην σκοποβολή η Άννα Κορακάκη ξεκινάει στα προκριματικά για το σπορ πιστόλι 25 μέτρων γυναικών, προκειμένου να διεκδικήσει ακόμη ένα μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα, ενώ ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη θα διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στα ημιτελικά του μεικτού διπλού στο τένις, μπαίνοντας με νίκη επί των Αυστραλών Μπάρτι και Πιρς στη «ζώνη» των μεταλλίων…

Η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών θα δώσει το τρίτο παιχνίδι της στον όμιλο με αντίπαλο την διοργανώτρια Ιαπωνία, ενώ συνεχίζουν τις προσπάθειες τους οι ιστιοπλόοι Κοκκαλάνης, Δίβαρη, Καραχάλιου, Μιτάκης, Μάντης-Καγιαλής και Τσουλφά-Σπανάκη.

Στη τοξοβολία η Ευαγγελία Ψάρρα θα αντιμετωπίσει την Τσιά-Εν Λιν από την Ταϊπέι, ενώ τέλος στη κολύμβηση η ομάδα 4χ100 θα «πέσει» στη δεύτερη προκριματική σειρά μικτής ατομικής.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 7ης ΗΜΕΡΑΣ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Tokyo Aquatics Centre

-4Χ100 Μικτή ατομική: Προκριματικές σειρές (14:27): Συμμετοχή εθνικής ομάδας (2η σειρά)

ΤΕΝΙΣ

Ariake Tennis Park – Court 2

-Προημιτελικοί μεικτού (3ο ματς στη σειρά στο Court 2) – Μαρία Σάκκαρη/Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον Άσλεϊ Μπάρτι/Τζον Πιρς (Αυστραλία)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Kamakura

-RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 10-12 (09:20): Βύρωνας Κοκκαλάνης

Kamakura

-RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 10-12 (07:05): Κατερίνα Δίβαρη

Fujisawa

-Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 7-8 (06:15): Βασιλεία Καραχάλιου

Enoshima

-Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 5-6 (08:35): Ιωάννης Μιτάκης

Zushi

-470 Ανδρών: Ιστιοδρομίες 3-4 (09:05): Παναγιώτης Μάντης – Παύλος Καγιαλής

Enoshima

-470 Γυναικών: Ιστιοδρομίες 3-4 (06:05): Αιμιλία Τσουλφά – Αριάδνη Σπανάκη

ΠΟΛΟ

Tatsumi Water Polo Centre

-Αγώνας Α΄ ομίλου (12:20): Ελλάδα – Ιαπωνία

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Asaka Shooting – 25m Range

-Σπορ πιστόλι γυναικών 25m – Προκριματικά: Βολές ακριβείας (03:00): Άννα Κορακάκη

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Sea Forest Waterway

– Μονό σκιφ γυναικών: Ημιτελικοί για θέσεις 1-12 (04:30): Αννέτα Κυρίδου

Sea Forest Waterway

-Μονό σκιφ ανδρών: Ημιτελικοί για θέσεις 1-12 (05:10) Στέφανος Ντούσκος

Sea Forest Waterway

-Δίκωπος γυναικών (03:30): Τελικός Α (Θέσεις κατάταξης 1-6) – Χριστίνα Μπούρμπου – Μαρία Κυρίδου

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Yumenoshima Final Field

-Ατομικό γυναικών: Φάση των «64» (06:32): Ευαγγελία Ψάρρα εναντίον της Τσιά-Εν Λιν (Ταϊπέι)

Διάρκεια αγώνων: 10:00 – 12:40

Ατομικό γυναικών: Φάση των «32»: Ευαγγελία Ψάρρα (εφόσον προκριθεί)

Κοινοποίηση

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.